Choose country:
Choose language:
This is a demo of a seamless insert of an Icecat LIVE product data-sheet in your website. Imagine that this responsive data-sheet is included in the product page of your webshop. How to integrate Icecat LIVE JavaScript.

Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 px Stříbrná

X
Přidat k porovnání
Značka:
Obvykle ochranná známka výrobce, pod kterou zákazníci firmu znají. Jeden výrobce může vyrábět zboží pod různými značkami. Někteří výrobci licencují své značky dalším firmám.
Canon
Product family:
The product family is a generic trademark of a brand to indicate a very wide range of products, that can encompass multiple categories. We include product family in the Icecat product title.
Digital IXUS
Název produktu:
Product name is a brand's identification of a product, often a model name, but not totally unique as it can include some product variants. Product name is a key part of the Icecat product title on a product data-sheet.
950 IS
Kód produktu :
Unikátní identifikátor produktu, který mu přiřadil jeho výrobce. Více kódů produktu může být přiřazeno k jednomu mateřskému kódu v případě, že jsou jejich specifikace identické. Tím se odstraní nesprávné kódy nebo nepodstatné logistické informace.
2048B005
Kvalita datového listu: vytvořen/standardizován Icecatem
Kvalita produktových listů může mít několik úrovní:
načtena jen logistická data: we have only basic data imported from a supplier, a data-sheet is not yet created by an editor.
vytvořila firma Canon: a data-sheet is imported from an official source from a manufacturer. But the data-sheet is not yet standardized by an Icecat editor.
vytvořen/standardizován Icecatem: the data-sheet is created or standardized by an Icecat editor.
Na trhu od roku: 14 čen 2007
Datum, kdy Icecat poprve zaznamenal tento produkt v ceniku nektereho z nasich partneru.
Počet zhlédnutí produktu: 13603
This statistic is based on the 81176 using ecommerce sites (eshops, distributors, comparison sites, ecommerce ASPs, purchase systems, etc) daily downloading this Icecat data-sheet since 14-06-07 Only sponsoring brands are included in the free Open Icecat content distribution as used by 79295 free Open Icecat users.
Poslední aktualizace:: 08 čen 2018 12:39:00
Datum poslední změny produktového listu v katalogu Icecatu
Long product name Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 px Stříbrná :
The short editorial description of Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 px Stříbrná

Digital IXUS 950 IS
Více>>>
Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 px Stříbrná:
The official marketing text of Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 px Stříbrná as supplied by the manufacturer

8megapixelový fotoaparát Digital IXUS 950 IS s vylepšenou verzi oceněného modelu Digital IXUS 800 IS. Model Digital IXUS 950 IS v tříbarevném kovovém provedení s charakteristickými zaoblenými křivkami je vybaven objektivem s 4x optickým zoomem a optickým stabilizátorem obrazu a obrazovým procesorem DIGIC III. Tento procesor, který umožňuje rychlejší zpracování obrazu a používá vyspělou technologii redukce šumu, nyní řídí technologii detekce obličeje a korekce červených očí1 a zajišťuje pořizování vysoce kvalitních snímků, na nichž figurují osoby.


K dalším klíčovým vylepšením patří režim ISO 1600 s režimem automatického posunu ISO (Auto ISO Shift) pro kvalitnější záznam při snímání za slabého osvětlení a 2,5” LCD displej PureColor s dokonalejším zobrazením barev a odolností vůči poškrábání. K novým funkcím patří režim intervalového snímání (Time Lapse Movie) a režim kreativních světelných efektů (Creative Light Effect).

Technologie detekce obličeje – dokonalejší snímky
Vyspělý obrazový procesor Canon DIGIC III řídí celou řadu funkcí spojených s technologií detekce obličeje (Face Detection). Funkce Face Detection AF/AE/FE ve snímané scéně automaticky detekuje až devět obličejů a podle podmínek optimalizuje zaostření, expozici a expozici blesku. Funkce korekce červených očí v režimu přehrávání používá technologii detekce obličeje, která prohledává zachycené snímky a odstraňuje červené oči, které detekuje. V případě potřeby mohou uživatelé provádět korekci červených očí také ručně.

4x optický zoom a optický stabilizátor obrazu
Kompaktní fotoaparáty citlivěji reagují na chvění rukou, a to zvláště za slabého osvětlení. Nepřetržitý inovační proces společnosti Canon v oboru optiky, který probíhá již 70 let, umožnil vyvinutí optických členů, které ideálně splňují vysoké nároky kompaktní digitální fotografie. Fotoaparát Digital IXUS 950 IS je vybaven optickým stabilizátorem obrazu (IS) Canon, který funguje na základě posunu optických členů a vyrovnává chvění fotoaparátu způsobené nechtěnými pohyby rukou. Optický stabilizátor obrazu umožňuje fotografování s prodloužením expozičního času o 3 kroky a je zvláště užitečný při používání plného zoomu a režimu Makro se zaostřením od 2 cm. Objektiv s 4x optickým zoomem je vybaven asférickou čočkou s ultravysokým indexem lomu (Ultra-High Refractive Index Aspherical lens – UA), umožňující dosažení rozsahu ohniskových vzdáleností 35–140 mm (ekvivalent 35mm filmu) při zachování tenkého profilu fotoaparátu.

Dokonalejší LCD displej
LCD displeje PureColor s vysokým rozlišením (230 tisíc pixelů) nabízejí uživatelům celou řadu předností.
O 30 % větší množství barev zajišťuje živé, realistické zobrazení. Široký zorný úhel displeje doplňuje antireflexní povrchová vrstva, která umožňuje kompozici a prohlížení snímků i za ostrého světla. Oděruodolná povrchová úprava zajišťuje ochranu proti nárazům a poškrábání.

Na LCD displeji se nyní během fotografování zobrazují nastavení rychlosti závěrky a clony. Při použití režimů Auto ISO a High ISO Auto se na displeji rovněž zobrazuje citlivost ISO. Tato nastavení fotoaparátu jsou nyní zaznamenávána jako EXIF data pro kontrolu v režimu přehrávání.

Vysoká citlivost ISO
Digital IXUS 950 IS disponuje nastavením ISO 1600, které usnadňuje fotografování v interiéru bez použití blesku a je ideální pro fotografování v prostředích se slabým osvětlením, kde použití blesku není dovoleno nebo není vhodné, např. v koncertních sálech nebo galeriích. Díky nové funkci automatického posunu ISO (Auto ISO Shift) zamezíte jediným stisknutím tlačítka rozmazání, jelikož umožňuje zvýšení nastavení ISO, a tím rychlosti závěrky, kdykoli fotoaparát detekuje otřes.

Nové kreativní volby
Fotoaparát nabízí celkem 18 režimů snímání, včetně nového režimu Creative Light Effect (Kreativní světelný efekt), který využívá stabilizátor obrazu a delší expozice pro vytvoření uživatelem vybraných tvarů, např. hvězd, srdíček a květin, okolo světelných bodů na pozadí nočních scén.

Nový režim intervalového snímání Time Lapse Movie umožňuje uživatelům snímat měnící se scény – např. plovoucí oblaka, rozkvétající květ nebo pohyb na rušné městské ulici – a poté je zrychleně přehrávat jako plynulé videosekvence v kvalitě VGA. Dvouhodinovou scénu snímanou v jedno nebo dvousekundových intervalech lze zhustit do osmiminutového nebo čtyřminutového videosouboru. Uživatelé mohou rovněž natáčet standardní ozvučená VGA videa rychlostí 30 sním./s nebo ozvučená QVGA videa rychlostí 60 sním./s.

Short summary description Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 px Stříbrná:
This short summary of the Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 px Stříbrná data-sheet is auto-generated and uses the product title and the first six key specs.

Canon Digital IXUS 950 IS, 8 MP, 3264 x 2448 px, 1/2.5", CCD, 4x, Stříbrná

Long summary description Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 px Stříbrná:
This is an auto-generated long summary of Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 px Stříbrná based on the first three specs of the first five spec groups.

Canon Digital IXUS 950 IS. Počet megapixelů: 8 MP, Velikost obrazového senzoru: 1/2.5", Typ snímače: CCD, Maximální rozlišení fotografie: 3264 x 2448 px. Optický zoom: 4x, Digitální zoom: 12x, Ohnisková vzdálenost: 5,8 - 23,2 mm. Úhlopříčka displeje: 6,35 cm (2.5"). Kamerový hledáček: Optický. PictBridge. Hmotnost: 165 g. Barva: Stříbrná

Kvalita obrazu
Počet megapixelů *
8 MP
Velikost obrazového senzoru *
1/2.5"
Typ snímače *
CCD
Maximální rozlišení fotografie *
3264 x 2448 px
Stabilizátor obrazu *
Yes
Objektiv
Optický zoom *
4x
Digitální zoom *
12x
Ohnisková vzdálenost
5,8 - 23,2 mm
Filtr
Primary Colour
Zaostřování
Nastavení ohniska *
Auto
Režimy automatického zaostřování *
Bodové automatické zaostřování
Ohnisko
TTL
Nejkratší zaostřovací vzdálenost
0,02 m
Zámek AF
Yes
Pomocný paprsek automatického zaostření
Yes
Osvětlení
ISO citlivost *
80, 100, 200, 400, 800, 1600, Auto
Módy světelné expozice *
auto
Závěrka
Typ spouště fotoaparátu
Elektronický
Blesk
Režimy blesku *
auto, Vypnutí blesku, Redukce červených očí, Pomalá synchronizace
Dosah blesku (do šířky) *
0,5 - 3,5 m
Dosah blesku (do dálky) *
2.0
Nastavení expozice blesku
Yes
Video
Frekvence snímků videa za sekundu
30 fps
Zvuk
Zabudovaný mikrofon *
Yes
Nahrávání hlasu
Yes
Paměť
Kompatibilní paměťové karty *
mmc,sd
Obrazovka
Displej *
LCD
Obrazovka
Úhlopříčka displeje *
6,35 cm (2.5")
Rozlišení displeje fotoaparátu (numericky)
230000 px
Hledáček
Kamerový hledáček
Optický
Možnosti připojení
PictBridge *
Yes
USB verze *
2.0
Vstupně-výstupní porty
A/V (PAL/NTSC)
Fotoaparát
Vyvážení bílé *
auto, Oblačný, Denní světlo, Fluorescenční, Manuální, Wolfram
Režimy scenérie *
Pláž, Děti, Zblízka (makro), Noční, Noční portrét, Párty uvnitř, Portrét, Soumrak, Podvodní
Fotografické efekty *
Černá a bílá, Pozitivní film, Sépiová, Odstíny pleti, Živý
Volitelná barva
Yes
Obrazový procesor
DIGIC III iSAPS
Vzhled
Barva *
Stříbrná
Baterie
Typ baterie *
Lithium-Ion (Li-Ion)
Typ baterie
NB-5L
Počet baterií
1
Provozní podmínky
Provozní rozsah teplot (T-T)
0 - 40 °C
Doporučená provozní relativní vlhkost
10 - 90%
Hmotnost a rozměry
Hmotnost *
165 g
Obsah balení
Přibalený software
ZoomBrowser EX / ImageBrowser PhotoStitch
Další charakteristiky
Možnost videozáznamu
Yes
Efektivní rozlišení senzoru
8000000 px
Rozměry (ŠxHxV)
90,4 x 56,5 x 26,4 mm
Rozhraní
USB 2.0 (Mini-B, MTP, PTP)
Komprese dat
JPEG
Zabudovaný blesk
Yes
Rychlost závěrky
15 – 1/1600
Kompatibilní operační systémy
Windows 2000 SP4 / XP / XP SP1-2 / Vista Mac OS X v10.3 - 10.4
Digital SLR
No
Datum
Yes
Zdroj Sumarizace TestSeeku Průměrné skóre
Recenze
Updated:
2011-09-26 00:45:35
Testseek has collected 47 expert reviews for Canon Digital IXUS 950 IS 8 MP 1/2.5" CCD 3264 x 2448 pixels Silver and the average expert rating is 82 of 100. The average score reflects the expert community’s view on this product. Click below and use Testseek to see all ratings, product awards and conclusions.
82%
Zdroj Prohlédnout připomínky Skóre
Photoradar.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
You could do worse than simply wait and see which ones Canon decides to include in its Ixus range.The range-topping 950 IS has no shortage of high-tech extras within in its solid metal case. None are exactly gimmicks, but how useful you find them will...
Bottom line You could do worse than simply wait and see which ones Canon decides to include in its Ixus range.The range-topping 950 IS has no shortage of high-tech extras within in its solid metal case. None are exactly gimmicks, but how useful you find them will...
80%
practicalphotography.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
The IXUS name has been around for a long time now and has built up a strong reputation...
100%
itreviews.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
If you havent got the means to spend extra for a full DSLR, or if you just want a digital compact as an extra accessory, you would be hard pushed to find a better value, more stylish and higher quality performer than Canons latest IXUS. Canon - Digi...
0%
techadvisor.co.uk
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Sleek and silver, Canons PowerShot SD850 IS exemplifies its Digital Elph line: solidly built, beautifully designed and sweet to use. One of three Digital Elphs weve seen, this model has a simpler set of features compared with its siblings. See als...
Bottom line While the Canon PowerShot SD850 IS may not have the large LCD of the SD870 IS or the sky-high megapixel count of the SD950 IS, it is still a fine all-around point-and-shoot for most shutterbugs, and is a better value than its two siblings. Tracey Cape...
80%
Cameras.co.uk
Updated:
2011-09-26 00:45:34
The Canon IXUS 950 IS is a stylish, eight megapixel digital camera with a four times optical zoom lens. It has a smart design and although just a bit too large to fit into a pocket it is still a pretty handy size. Key features include image stabilisat...
87%
expertreviews.co.uk
Updated:
2011-09-26 00:45:34
A little pricey, but no big flaws. A safe bet. The stylish Ixus 950 IS has all youd expect from a modern compact, including stabilisation and face detection, though it lacks manual exposure and focus. The 4x zoom is a good improvement over the usu...
80%
digitalversus.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Despite its convoluted name, the Ixus 950IS does not replace the 850IS but rather the Ixus 800. Physically very close to the 850 IS (a best seller), the 950 IS integrates an 8 million pixel sensor and optical stabilization. So has the Ixus line been en...
Good Optical stabilization, Nice image quality up until 400 ISO, Good construction, Optical viewfinder...
Bad No wide angle, No A/S/M semimanual modes, No optical zoom in video, High level of noise beyond 400 ISO...
80%
digitalartsonline.co.uk
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Ousting the 10-megapixel IXUS 900 Ti as the flagship of Canon’s IXUS series of pocket-sized digital compacts, the new 8mp IXUS 950 is, in fact, a replacement for the lower-end 6mp IXUS 800 IS. Although this means the new 950 has a three-tone painted...
80%
pocket-lint.com
Updated:
2011-09-26 00:45:35
Can Canon impress with this 8 megapixel digicam?...
Good Build and design, image stabilisation, low ISO image quality...
Bad Lacks manual controls even in manual mode, image noise above ISO 800, lens softness at edges and not wide enough field of view, scene modes smooth away detail, AiAF accuracy...
Bottom line On the final analyses, the 950 IS looks expensive at £329...
70%
techradar.com
Updated:
2011-09-26 00:45:35
The relentless march of digital technology means that new features are arriving almost daily - so how do you decide which are worth pursuing? You could do worse than simply wait and see which ones Canon decides to include in its Ixus range. The range-t...
Good Strong features spec, Delivers good-quality images, Very well built...
Bad Difficult to use at times, Zoom range could be greater, Quite pricey...
Bottom line The relentless march of digital technology means that new features are arriving almost daily - so how do you decide which are worth pursuing? You could do worse than simply wait and see which ones Canon decides to include in its Ixus range. The range-t...
80%
Cameras.co.uk
Updated:
2011-09-26 00:45:35
The Canon IXUS 950 IS an eight megapixel digital camera. At around 26mm it is perhaps a shade large to slip comfortably into a pocket. At 165g before the battery and memory card are added it is on the heavy side for a jacket pocket as well. In America...
0%
theregister.co.uk
Updated:
2011-09-26 00:45:35
Despite being just a little bit chunkier - and heavier - than most other compacts in the same class, it still measures a pocket-sized 9.0 x 5.7 x 2.6cm and weighs in at 165g. The Ixus 950 IS feels solid, sturdy and well-made, despite giving the fragi...
Bottom line Canons Ixus 950 IS offers great performance, good image quality and solid image stabilisation, with the convenience of face detection, which seemed to work quite well - better than we expected, truth be told. On the downside, the quality of images at...
90%
Lesnumeriques.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
L'Ixus 950 IS fait l'impasse sur le grand angle 28 mm que possède pourtant le 850 IS. Dommage, car un grand angle, associé au zoom optique 4x de l'Ixus, rendrait le compact beaucoup plus polyvalent. Malgré une appellation toujou...
Good Stabilisation optique, Belle qualité des images jsuqu'à 400 ISO, Belle construction, Présence d'un viseur optique...
Bad Pas de grand angle, Pas de modes semimanuels A/S/M, Pas de zoom optique pendant la vidéo, Bruit important audélà de 400 ISO...
Bottom line Tout en étant toujours très attractif, l'Ixus 950 IS ne révolutionne pas la gamme. L'absence de grand angle et la gestion du bruit électronique en retrait nous font toujours préférer l'Ixus 850 IS...
80%
zdnet.fr
Updated:
2011-09-26 00:45:35
Dernier de la gamme Ixus, le 950 IS se veut le plus haut de gamme. Capteur de 8 millions de pixels, stabilisateur optique et écran à la définition de 230000 pixels constituent un programme très alléchant...
Good Finition, stabilisateur optique, écran LCD, design.
Bad Plage focale commençant à 35 mm, images plus bruitées que sur le 850 IS.
Bottom line Avec labsence de grand angle et des images légèrement moins bonnes que celles du 850 IS, le 950 IS déçoit. Il reste un excellent compact fidèle à la réputation de Canon. Malgré tout, nous lui préferons le 850 IS qui reste une référence...
79%
Pcwelt.de
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Die Canon Digital Ixus 950 IS bietet neben einem Bildstabilisator auch eine automatischen Gesichtserkennung, die Schärfe, Belichtung und Blitz auf Gesichter ausrichtet. Außerdem lassen sich bei dieser Digicam rote Augen im Wiedergabemodus entfernen...
0%
Chip.de
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Die Ixus 950 IS ist die Nummer 1 unter den Ixus-Modellen: Neben hoher Bildqualität und Geschwindigkeit bietet sie auch einen Bildstabilisator und ein 4fach-Zoom.
69%
tecnozoom.it
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Fotocamera compatta, elegante e raffinata, la si presenta nel colore Silver e con uno stile inconfondibile. Le dimensioni sono 90,4 mm di larghezza, 56,5 mm di altezza e 26,4 mm di spessore, mentre il peso è di 165 grammi senza la batteria e la scheda...
Good Stabilizzatore di immagine; Rilevamento dei volti; Riduzione occhi rossi...
Bad Memoria interna non abbondante...
Bottom line Fotocamera interessante, dotata di molte funzioni utili per garantire foto perfette anche a chi è alle prime armi. Oltre al sensore da 8 MP, altri punti di forza sono lo stabilizzatore, indispensabile per foto perfette, il rilevamento dei volti, la ri...
80%
itespresso.es
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Dejando a un lado el tema de la resolución, esta cámara es casi idéntica, excepto por unos ligeros cambios en el diseño. ¿Qué es lo realmente nuevo? Esta cámara compacta con zoom de cuatro aumentos y 35-140 mm, cuenta con un procesador de imagen Digic...
85%
pcworld.com_techhive.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
The SD850 IS compact camera performs similarly to the newer SD870 IS but has a smaller LCD, a lens that isnt as wide--and a better price.
Good Excellent build quality, Effective image stabilization...
Bad Zoom button is somewhat uncomfortable, Sibling model has wider lens, bigger LCD...
Bottom line The SD850 IS compact camera performs similarly to the newer SD870 IS but has a smaller LCD, a lens that isnt as wide--and a better price.
77%
Howstuffworks.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Canons first compact digital camera appeared in 2000, and its series of ultra-compact models released since then have been extremely popular among beginning photographers. The latest model, the PowerShot SD850 IS, may very well be the best of the fami...
Good Good value, outstanding response times, very good image quality, outstanding low-light results, good features for beginners...
Bad Internal memory would be handy, could use a few more high-end manual controls...
Bottom line Canons first compact digital camera appeared in 2000, and its series of ultra-compact models released since then have been extremely popular among beginning photographers. The latest model, the PowerShot SD850 IS, may very well be the best of the fam...
100%
dpreview.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
The SD850 IS (IXUS 950 IS in Europe) was first announced in May 2007 as a replacement for the Powershot SD700 IS. It constitutes only a relatively subtle upgrade. Visually the SD850 is virtually indistinguishable from the older model (only the color...
Good Good resolution, excellent edge-to-edge sharpness, Useful zoom range (although no 28mm wide angle), Very clean results at lower ISO settings, Fast and accurate focus (although slightly slower in low light), Very responsive, Excellent user interface and me...
Bad Battery life when using LCD not brilliant, Slightly underpowered built-in flash, No A or S modes, generally little manual control, Auto White Balance performance under artificial light not brilliant, The usual problems of noise and noise reduction effects...
Bottom line The SD850 IS is a typical example of what Canon does so well; a beautifully constructed, well designed and capable compact camera that doesnt break any new ground but does what it does with the refinement that comes from years of fine tuning and a re...
75%
ephotozine.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
The IXUS 950 is an ideal choice for the digital camera user who wants a high quality compact in a small and stylishly designed body.Canon IXUS 950 IS Specifications: Sensor: CCD: 8MpImage Size: 3264x2448 pixels Optical zoom: 4xLens range: 35-140mm f/...
Good Easy to use Stylish and compact Minimal noise in ISO tests Excellent Macro mode...
Bad Limited flash options Slight colour fringing in landscape test Overly bright blues...
Bottom line Combining style with substance, the IXUS 950 performed extremely well in all parts of the test. Stylish, compact and easy to use, the camera provided good results throughout all tests. ISO results were excellent, as were performances in burst mode, and...
90%
photographyblog.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
The Canon Digital IXUS 950 IS is an 8 megapixel digital camera with a 2.5 inch LCD screen and an optical viewfinder (now an increasingly rare feature on compact cameras). The IXUS 950 IS features image stabilizer technology to help combat camera-shak...
Bottom line The flagship Canon Digital IXUS 950 IS admittedly looks a little expensive compared against its 8 megapixel rivals, some of which are more than £100 cheaper, but it doesnt seem to have halted Canons inexorable rise to number one market status. Certa...
80%
Neocamera.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
The Canon Powershot SD850 IS turns in a good performance for an ultra-compact camera. It does produce images with accurate exposure and good color but its ultra-compact lens lets it down with the usual corner-softness, barrel distortion and inexcusabl...
60%
imaging-resource.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Good Image stabilization 4x zoom Face recognition really works Fast start-up with virtually no shutter lag if you pre-focus Dependable auto white balance Flash recycles quickly when used to light up the average room Helpful Scene modes Good macro performanc...
Bad A bit bulky compared to other small digicams Optical viewfinder is not accurate No digital zoom in Wide Screen aspect ratio shooting No manual control over aperture or shutter speed Easily blows out highlights Chromatic aberration and coma distortion a...
Bottom line With an 8.0 megapixel CCD, 4x optical zoom lens, image stabilization, and a well-designed user interface, the Canon PowerShot SD850 IS takes top spot by a nose in the popular PowerShot line with a compact ELPH body style well suited for travel. Exposur...
0%
dcresource.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Shop & Save Support us by shopping online for the PowerShot SD850 IS Digital ELPH here! Price range: $309 - $449View all prices for this product Your donation is also greatly appreciated.The Canon PowerShot SD850 IS ($399) is an ultra-compact camera...
0%
Digitaltrends.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
It rarely surprises me when I see market research stating Canon is the number-one global digital camera manufacturer. The company just knows how to make cameras that take photographs that are better than good. And although they charge a premium to othe...
Good Excellent picture quality Optical image stabilization Just a good all-around camera...
Bad Not geared for action photos Poorly positioned power key Slow cycling with flash...
Bottom line If someone was to ask me which digital camera they should buy for everyday snap shooting, I wouldn’t hesitate—the SD850 IS is the pick. It’s compact, light, easy-to-use, has optical image stabilization and—most of all—takes v...
85%
v3.co.uk
Updated:
2011-09-26 00:45:34
A camera upgrade that includes image stabilisation...
80%
whatdigitalcamera.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Canon’s IXUS range is renowned for coupling stylish design with market-leading feature sets. The new IXUS 950 IS attempts to follow this trend, continued by the recently released IXUS 70 and 75 models. With an 8MP sensor, the 950 IS gai...
87%
photographyreview.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
The Canon PowerShot SD850 IS is an 8-megapixel point-and-shoot digital camera with an image-stabilized 4x zoom lens, a wide sensitivity range, and face detection technology. It’s the latest in a long line of super compact Canon ELPH and Digital ELPH...
0%
Kenrockwell.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
If I was buying another digital camera today, it would be a Canon SD850. I bought last years model, the Canon SD700, 10 months ago, and if it dies, Im buying an SD850 to replace it. For a slightly wider lens, the SD800 is also excellent and a top co...
0%
trustedreviews.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Over the past couple of weeks I've been taking a look at some of the new models in Canon's Digital IXUS range of style compacts, and today I've got the latest model, the long-awaited 950 IS. I say long awaited, because many people thought it was going to...
90%
Laptopmag.com
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Canons latest Digital ELPH offers optical image stabilization and face detection in an attractive, compact body.
80%
steves-digicams.com
Updated:
2011-09-26 00:45:35
The PowerShot SD850 IS Digital ELPH camera packs some powerful features into a lightweight, ultra-compact package. It features 8-megapixels of resolution, ISO equivalent speed settings from 80 to 1600, a 4x zoom lens with true optical image stabilizati...
0%
devhardware.com
Updated:
2011-09-26 00:45:35
For the past 10 years, the design of Canons SD line has not changed very much. Why change a good thing? Of course, there have been updates and new features added to new models, but the basic concept of the SD line has remained the same. The Canon SD85...
0%
best4reviews.com
Updated:
2011-09-26 00:45:35
Canon’s continuing evolution of its IXUS branded digital compacts continues with this, the Digital IXUS 950 IS. Essentially the same as the IXUS 850 IS that preceded it, this new model has crawled from the primeval slime that...
Good Image stabilisation, build, image quality...
Bad No manual control in “manual” mode, noise above ISO 800, lens’ wide end not wide enough, clunky mode dial, shadows fill-in, detail smoothing in some scene modes, plus AiAF not accurate enough.
Bottom line Despite its limitations – the problems with shadows, AF, the noise issues and that new lens – this is an accomplished but flawed step on the IXUS' evolutionary ladder. The camera may not have evolved wings or a way to make a cup of tea in the morning...
67%
digitalcamerareview.com
Updated:
2011-09-26 00:45:35
When the (IXUS 950 IS in Europe) arrived for this review, I presumed it was a follow-on or variant to the (IXUS 850 IS). However, it's actually the successor to the , since the SD700 IS has the older DIGIC II processor and they both have a 35-140m...
Bottom line Canon Powershot SD850 IS Review BY: J. Keenan, DigitalCameraReview.com Contributor PUBLISHED: 6/21/2007 Canon Powershot SD850 IS Review Article ContentsCanon Powershot SD850 IS Review Image Gallery When the Canon Powershot SD850 IS (IXUS 950 IS in Euro...
0%
Livedigitally.com
Updated:
2011-09-26 00:45:35
Just finished replacing my stolen hardware with the brand-spankin new Canon SD850is. I had actually purchased the SD800is last week, but just before breaking the 15-day-return seal from Best Buy, I did a little homework to discover the 850 was showing...
0%
smartson.se
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Denna kamera är relativt enkel att hantera och uppvisar en helt ok bildkvalitet men en del brister förekommer.
0%
datormagazin.se
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Canons senaste Digital Ixus är en direkt uppgradering från Ixus 850 IS. Bildupplösningen har ökats från 7,1 till 8 megapixel och zoomområdet från 3,8x till 4x. Dessutom kommer den så när som två centimeter från motivet via macro. Även om kameran har de...
Good Ypperlig bildstabilisator, bildkvaliteten, ansiktsigenkänningen...
Bad Små kontrollknappar...
Bottom line Den som vill ha en ultrakompakt kamera med en mängd kreativa funktioner och superb bildkvalitet...
0%
dinside.no/data
Updated:
2011-09-26 00:45:34
Lignende produkter...
83%
Zobrazit vše
Země Distributor
United Kingdom 1 distributor(s)
Customer service details